MARKA

Marka Nedir ?

Bir işletmenin mal veya hizmetini, 3. kişilerin işletmesinin mal veya hizmetlerinden ayıran her türlü işarete marka denir.

Türkiye’de Markalar Nasıl Tescil Edilir ?

(TPE) Türk Patent Enstitüsü, Türkiye’de markaların tescil başvurularını kabul eden, inceleyen ve tescilleyen tek yasal kurumdur.  Markalar 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır.

Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim ?

Türk Patent Enstitüsü tarafından incelenip tescil belge kararı verilmemiş olan markalar yasal olarak hak sahiplerine ait sayılmamaktadır. Kurumca müracaat saati/tarihine göre işleme alınan markalar, hak sahibinin koruma için başvurmaması ve  diğer taraflarca kötü niyetli veya tesadüfü olarak benzer müracaatların önceden yapması durumunda, yasal olarak  asıl marka sahibinin  uzun ve masraflı yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir. Böylesine olumsuz durum ile karşılaşılması,  asıl marka sahibinin yeni yatırımlara ya da maddi ve manevi açıdan uzun yargısal süreçlere yol açmaktadır.

Marka Tescil Sürecinde Hangi Aşamalar Vardır?

Normal koşullarda 10 veya 12 ay içerisinde tescil kararı verilip ve belgenin teslim edildiği marka müracaatları, TPE uzmanlarınca ilk inceleme döneminde  verilebilen red kararı veya marka bülten süresince üçüncü kişilerce yapılan itirazlar nedeniyle bu süreç uzamaktadır. Marka başvuru yapıldıktan sonra TPE tarafından müracaatların şekli inceleme sonrasında  Mutlak ve Nisbi red gerekçeleri noktasında incelenir ve benzerlik araştırmasına tabi tutulur.
Bu araştırma süreçleri genellikle 8 veya 10 ay gibi bir zamanda gerçekleşmektedir. Marka onaylandığında Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. İlan edilen markaya 3 ay süresince 3. şahısların itirazına açık tutulur. İtiraz olmayan marka 3. Ayın sonunda tescil edilir. Markaya 3. Şahıslar tarafından itiraz gelmesi durumunda ise itiraz TPE tarafından kısmen veya tamamen kabul edilebilir veya reddedilebilir. Bunun için de karar süresi ortalama 4-6 ay civarında olmaktadır. İtiraz sonucunun bildirilme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde ikinci bir kez itiraz hakkı sunulmaktadır. Bu da 6-8 ay gibi bir zamanı kapsamaktadır. Bu kararın bildirilme tarihinden 2 ay içerisinde de kararın mahkemeye iptali davası açılabilmektedir. Toplamda ise bu süreçler 2 yılı bulmaktadır.